Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.


V letošním roce přibyly do našeho sortimentu zajímavé stroje pro práci v ovocnářských firmách. Jedná se o víceúčelové elektrické plošiny od výrobce ATI AgroTech Industries AG. Protože mohou být šikovnými pomocníky nejen při sklizni ale i při střihání a údržbě, tak se na ně pojďme podívat blíž.
Představení strojů Piccolo a Pegasus
Piccolo má množství variant. Základem je „malý stroj“ se čtyřmi koly, motorem, bateriemi a ovládacím panelem. Stroje jsou dodávány buď s vyklápěním nebo bez vyklápění.
Na strojích s vyklápěním lze jednoduše měnit plošinu pro stříhání a údržbu za nástavbu pro sklízení. Při použití nástavby pro sklízení je Bigbox umístěn přímo na stroj a operátoři sklízí do tohoto boxu. Další prázdný Bigbox je vezen na předních ližinách. Po naplnění boxu na stroji je box pomocí vyklápěcí platformy složen na zem a box z předních ližin je nasunut na stroj. Operátoři sklízí ve čtyřech. Dva jsou na žebřích a dva jdou po stranách Piccola a sklízí přímo do boxu.
Na strojích bez vyklápění je nastálo připevněná plošina pro střih a údržbu. Pracovníci stojí ve výšce 1,3 metrů nad zemí. Tato výška jim umožní provádět střih na stromech a také pohodlně roztahovat a svinovat protikroupové sítě. Další možností využití stroje jsou opravy a údržba budov.
Volitelnými parametry je šířka rozvoru kol a šířka plošiny pro střih a údržbu. Výrobce je schopen tyto parametry různě nakombinovat a jsou vždy na individuálních potřebách zákazníka.
Pegasus je vyráběn v menším počtu typů. Už základní stroj nabízí tolik variant, že jsem byl sám překvapen a nenapadla mě další možnosti rozšíření. Stroj se umí vysouvat až do výšky 2 metry, roztahovat od 1,2 m do 2,8 m šířky plošiny, naklápět do všech stran a táhnout za sebou až šest plných bigboxů. Nejvíce pozoruhodnou vlastností je náklon do všech stran, protože toto umožní obsluhovat i sady které jsou ve velmi kopcovitém terénu.
Oba stroje, Piccolo i Pegasus, vzbuzují otázku, jak je to s jejich stabilitou. Velmi dobrá stabilita je zajištěna tím, že veškeré těžké komponenty jsou umístěné na úrovni kol. Stroje mají tedy nízko položené těžiště a výborně pracují i v náročných terénech.
O těchto strojích by bylo možné napsat ještě mnohem více. Účelem tohoto článku je ale obecné seznámení se schopnostmi strojů ATI. Doufám, že Vás stroje zaujaly a pokud budete mít jakékoliv dotazy, tak nás neváhejte kontaktovat.
Jiří Holub