Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Konstrukce pro Rýnsko-hessenské vedení
Jednou z prvních úvah, kterou by se měl hobby pěstitel zaobírat, je způsob vedení samotné révy. My se v tomto tématu vyhneme pergolám, Vertiku, záclonám a dalším formám. Konstrukci, kterou si představíme, použijí především pěstitelé zvažující Rýnsko-hessenské vedení či některý z obdobných způsobů. Práce s tímto vedením je snadná, na vaší zahradě v průběhu vegetačního období navíc vyroste bohatá listová stěna, která s příchodem podzimu ještě zkrásní.
Modelová konstrukce – délka cca 10 metrů
Přeskočíme také způsob výsadby révy a volbu slunného stanoviště. Základním předpokladem pro naši konstrukci však je, aby byly sazenice vysázeny v rovném řádku se vzájmeným rozestupem sazenic okolo +/- 0,9 – 1,0m. Vrhneme se přímo na samotnou konstrukci a její prvky. Jako model zvolíme konstrukci s délkou okolo 10 metrů. Variabilně si může každý následně přepočítat a navrhnout konstrukci na délku dle vlastní potřeby.
Sloupek středový (OSL 50/40 2500mm) | 1 ks |
Sloupek krajový (OSL 60/40 2750mm) | 2 ks |
Kotva zavrtávací (Kotva 800/110) | 2 ks |
Kotevní lanko (GPAK PLUS M, délka 4,0 m) | 2 ks |
Drát vodící (Bezinal 2,2 mm) * V menším 100metrovém balení lze zakoupit plastový drát Bayco XV500 o průměru 3,00 mm. | 22 m |
Drát na dvojdrátí (Bezinal 1,8 mm) * V menším 100metrovém balení lze zakoupit plastový drát Bayco XV500 o průměru 2,50 mm | 66 m |
GRIPPLE GP1 | 4 ks |
Gripple VIT-S | 6 ks |
Opěrná tyčka k sazenici | 8 ks |
Fixační spona k opěrné tyčce | 8 ks |
* Dráty Bezinal jsou prodávané v celých baleních po 25 kg. Doporučujeme zakoupit pro menší rozlohy průměr Bezinal 2,2 mm a ten využít jak na vodící dráty tak také na dvojdrátí a nebo plastové dráty BAYCO v menších 100metrových baleních.
Doporučené nástroje:
- Palice na zatlučení ocelových sloupků do země
- Hranolek nebo nástavec na ochranu horní části ocelových sloupků při zatloukání
- Obyčejná trubka nebo tyč (dlouhá cca 1 metr) pro pomoc se zavrtáním kotvy do země
- Kombinačky pro zastřižení drátů a také pro pomoc se samotným napínáním drátů
Na ochranu horní části sloupků při zatloukání použijte nástavec nebo alespoň dřevěný hranolek.
Ocelové sloupky
Proč právě ocelové? Ve zkratce - jsou odolné vůči korozi, jsou lehké (kdo by se již dnes chtěl tahat s 40 kg betonovými sloupy?), oproti dřevu nepodléhají hnilobě ani plísním, a velkým bonusem je, že mají předpřipravené veškeré otvory a háčky pro natažení drátů a ukotvení konstrukce.
Vzájemná vzdálenost námi dodávaných sloupků může být až 6,0m. Pro desetimetrovou konstrukci tedy budeme potřebovat sloupky celkem tři. Dva sloupky zesílené na kraj (krajové) a jeden sloupek doprostřed (středový).
Sloupky krajové je doporučeno zatlouci do země pod úhlem cca 70 % a sloupek středový samozřejmě kolmo k zemi – jak ukazuje obrázek. Hloubka instalace středového sloupku by měla být okolo 60 – 70 cm, sloupek krajový zatlučte do země cca 70 – 80 cm.
POZOR: Při zatloukání sloupků je potřeba sloupek chránit shora hranolkem nebo zatloukacím nástavcem, abyste palící horní část sloupku zbytečně nepoškodili a jinak vzhlednou konstrukci si tímto poškozením nepokazili.
Kotvy
Kotva slouží pro upevnění opěrné konstrukce k zemi a zajištění její stability. Kotev existuje několiko typů. Pro Vaši malou konstrukcí však bude vhodná kotva zavrtávací s délkou 800mm a talířkem o velikosti 110mm.
Pro zavrtání kotvy nepotřebujete nic jiného, než obyčejnou trubku, kterou provlékněte horním uchem kotvy a pomocí otáčení a mírného tlaku kotvu do půdy zavrtáte.
Pokud je terén na vaší zahradě tvrdý či silně kamenitý, nezbyde možné nic jiného, než namísto zavrtání vykopat díru, kotvu do ní usadit, zahrnout zeminou a řádně udusat.
Kotva by měla být od paty krajového sloupku vzdálena zhruba 1,0 – 1,5m.
Kotevní lana
Kotva by jako fixační bod nebyla nic platná, pokud bychom k ní nenapojili krajové sloupky. Ke propojení krajového sloupku a kotvy slouží šikovný set ocelového lanka se všemi potřebnými spojkami od výrobce Gripple. Lanko jednoduše protáhnete horním otvorem v krajovém sloupku, provlečete přes ucho kotvy a provlečete opět otvorem v ocelovém sloupku – tentokrát však již ve spodní části sloupku a zafixuje se přiloženou spojkou GP1.
Konstrukční dráty
V Rýnsko-hessenském vedení se natahují dva vodící (konstrukční) dráty ve výšce s rozmezím 80 až 100 cm. Jako optimální drát pro tento účel doporučujeme drát Bezinal PLUS 2,2 mm. Vodící drát se protahuje čelními kulatými otvory ve sloupcích, které jsou pro tento účel speciálně vyseknuté.
Při upevňování drátů ke krajovým sloupkům raději zapomeňte na nevzhledné uzlování a sáhněte rovnou ke spojkám Gripple GP1, které nejen že pomohou drát ke krajovým sloupkům uchytit, spojky slouží zároveň jako napínáky. K napnutí drátů pro vaši malou konsturkci nekupujte kleště Gripple (ty by se vám vzhledem k ceně vyplatily až při větší konstrukci), avšak použijte běžné kombinačky.
Dvoudrátí
Aby byla výsledná listová stěna vzhledná a funkční, doporučujeme natáhnout tři dvojdrátí. Dvojdrátí podrží mladé letorosty uvnitř konstrukce a nedovoli jím padat k zemi. Dvojdrátí se již neusazují do kulatých otvorů v čele sloupků, jako je tomu u drátů vodicích. Pro dvojdrátí se využívají výhradně háčky rozmístěné po bocích sloupků.
První dvojdrátí instalujte zhruba 110cm, druhé 150cm a třetí 180cm nad zemí.
Rovněž u dvojdrátí se pokuste vyhýbat uzlování a raději využijte čistého řešení v podobě spon Gripple VIT-S.
Spojky Gripple VIT-S není nutné instalovat na oba koncové sloupky. Na jedno dvojdrátí použijete dvě spojky na jednom koncovém sloupu, u sloupku na druhé straně konstrukce drát jednuduše obtočíte okolo sloupku a usadíte do háčků.
Před finalizací se ještě ujistěte, zda jsou vodící dráty a kotevní lana dostatečně napnutá. U spojek Gripple GP1 a VIT-S stočte vyčnívajíccí konce drátů do zpětných kanálků (zabráníte tak nechtěnému popíchání se o trčící dráty). Následně stačí již pouze doinstalovat opěrné tyčky a připevnit je za pomocí fixačních spon k vodícím drátům. Nyní máte vybudovanou plně funkční opěrnou konstrukci.